Jaki wykrywacz metali na początek ?

Początkujący poszukiwacze skarbów i hobbyści interesujący się poszukiwaniem różnego rodzaju metali w ziemi, zastanawiają się nad tym jaki wykrywacz będzie najlepszy.

Jak zwykle w takich sytuacjach nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale w tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego urządzenia.
Dosyć istotnym czynnikiem jest waga urządzenia. Wykrywacz nie jest ciężkim sprzętem, ale bardzo często sklepy  podają w danych technicznych jaka jest waga danego modelu. Waga detektora jest istotna, ponieważ podczas wielogodzinnego poszukiwania lżejsze urządzenie będzie wygodniejsze w użytkowaniu.

Masa urządzenia często wiąże się z cewką zamontowaną na urządzeniu. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że im większa cewka tym jej waga będzie większa, dlatego należy się zastanowić jak długo chcemy pracować w danym terenie i jakiego rodzaju znalezisk będziemy szukać.

Innym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu jest rodzaj cewki oraz to, czy cewka jest na stałe czy można ją wymienić. Kupując wykrywacz bardzo często dostajemy cewkę w zestawie i możemy wybrać sobie taki zestaw, jaki będzie nam pasował do konkretnych poszukiwań. W środowisku poszukiwaczy istnieje jednak ogólna zasada, że małe cewki sprawdzają się podczas poszukiwań mały rzeczy, a duże cewki służą do namierzania dużych gabarytowo przedmiotów.

Najkorzystniejsza sytuacja to taka, kiedy kupujemy wykrywacz i możemy sobie dokupić inna cewkę kompatybilną z naszym wykrywaczem. Warto przeanalizować, czy cewki do preferowanego modelu są łatwo dostępne i jaka jest ich cena w porównaniu z innymi producentami wykrywaczy.

ace250-j3yx9nn7

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sposób zasilania. Najczęściej spotykane jest zasilane bateriami i najnowsze modele pracują na dwóch lub czterech bateriach AA, ale są też urządzenia gdzie akumulator jest wbudowany na stałe. Oczywiście w modelach zasilanych bateriami można z powodzeniem używać akumulatorków AA, a różnica sprowadza się jedynie do krótszego czasu pracy.

 

Zaletą wbudowanych akumulatorów jest to, że mają dużą pojemność i umożliwiają dłuższą pracę niż baterie, ale minusem takiego rozwiązania jest to, że po wyładowaniu musimy zakończyć poszukiwania i naładować akumulator.

Ostatnim czynnikiem, który chcielibyśmy omówić, jest cena. Jeśli chcemy kupić dobry wykrywacz, to najlepiej wybierać markowe produkty znanych firm, ponieważ takie urządzenia sprawią nam mniej kłopotów z serwisowaniem czy samodzielną wymianą zużytych podczas eksploatacji elementów jak podłokietnik czy nawet cała elektronika.
W przypadku produktów z najniższej półki cenowej musimy się liczyć z małą skutecznością i duża awaryjnością urządzenia.

Na pewno trudno odpowiedzieć jaki wykrywacz będzie najlepszy, ponieważ są różne urządzenia i jedne spisują się lepiej w konkretnych sytuacjach, a inne mogą zniechęcić do szukania.
Zapraszamy do naszego forum, a być może tam znajdą Państwo odpowiedzi na szczegółowe

Polecane Artykuły