Jaki jest zasięg wykrywaczy metali ?

Zasięg detektora uwarunkowany jest wieloma czynnikami, na które wpływ ma zarówno sam użytkownik jak i otoczenie, w którym się znajdzie.

Pierwszym czynnikiem mającym znaczenie jest wielkość poszukiwanego metalu. Drobne przedmioty zostaną wykryte płycej, podczas gdy większe gabaryty – na proporcjonalnie większych głębokościach. Dla przykładu małe monety będą wykrywane na głębokości od 10 cm  do 25 cm, średniej wielkości obiekty, jak np. garnek, uda się namierzyć na głębokościach rzędu 50-80 cm, a duże przedmioty: 80 – 100 cm. Podane wartości są typowe dla popularnych zaawansowanych detektorów, ale nie są regułą podczas poszukiwań.

Zasięg wykrywaczy metali

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zasięg wykrywacza jest wielkość stosowanej cewki – im jest ona większa, tym większy ma zasięg. Należy zwrócić uwagę, że taka sonda będzie cięższa oraz mniej poręczna z powodu swoich rozmiarów. Ponadto, duża powierzchnia cewki oznacza, iż jednorazowo w jej „polu widzenia” będzie znajdowało się więcej przedmiotów, a przez to częściej może dojść do błędnych odczytów.

Na zasięg detektora ma również wpływ mineralizacja gleby. Silnie zmineralizowana gleba będzie powodowała więcej zakłóceń, a tym samym przełoży się to na mniejsze zasięgi (i efektywność) urządzenia. Po czym poznać glebę silnie zmineralizowaną? W wielkim uproszczeniu chodzi o różne pierwiastki chemiczne (tlenki i siarczki metali) znajdujące się w ziemi oraz procesy biochemiczne tam zachodzące, które mogą zakłócić pracę cewki.

Zasięgi wykrywaczy - Infografika

Polecane Artykuły