Jak rozpoznać chińską podróbkę Pro Pointera ?

W ostatnich latach pojawiły się na rynku chińskie podróbki Garret’a Pro Pointer, które na pierwszy rzut oka zdają się wyglądać identycznie.

Zacząć należy od podstawowej i najistotniejszej różnicy: funkcjonowanie. Jest to najłatwiej zauważalna cecha w momencie, gdy już uruchomiliśmy urządzenie. Przy włączaniu oryginał wydaje podwójny dźwięk, falsyfikat – tylko jeden.

Podczas zbliżania do metalu prawdziwy Garrett reaguje już z pewnej odległości i wydaje ciągły sygnał nawet, gdy zatrzymamy go nieruchomo (ton dźwięku rośnie wraz ze zmniejszaniem się odległości), zaś azjatycki klon nie reaguje gdy zatrzymamy go nieruchomo. Sprawy pogarsza dodatkowo jego czułość: musimy praktycznie dotknąć znaleziska, by w ogóle zareagował. W dodatku wydaje wtedy jedynie krótkie „beep”! Czy komukolwiek potrzebny jest wykrywacz, który pracuje w trybie… „dotykowym”?

Tyle z różnic funkcjonalnych w sytuacji, gdy staliśmy się niefortunnymi posiadaczami wątpliwego urządzenia. Na szczęście podróbkę zdradza jeszcze kilka dodatkowych różnic, co prawda słabo dostrzegalnych, dzięki którym mamy szanse jeszcze przed zakupem zorientować się i uniknąć problemów:
Numer seryjny produktu z Państwa Środka (widniejący zarówno na opakowaniu jak i etykiecie nakrętki baterii) jest losowo wygenerowanym ciągiem cyfr. Jego autentyczność w razie wątpliwości możemy potwierdzić kontaktując się z producentem.
Oryginalne opakowanie posiada małą białą ramkę oraz – przypuszczalnie najbardziej charakterystyczna różnica – znak CE, których na opakowaniu z Chin nie znajdziemy. 

Na samym detektorze możemy jeszcze doszukać się następujących różnic.Logo „Garret Pro-Pointer”, a dokładniej czcionka na oryginale jest nieco mniejszej grubości i wykonana w przyjemniejszym dla oka, bledszym odcieniu żółtego koloru. Zakrywka głośniczka, jeden z łatwiej rozpoznawalnych detali posiada dwie szczeliny i w oryginale są większe, a przez to dzieli je zauważalnie cieńsza „poprzeczka”. Pokrywę baterii zakręca się w autentyku ciężej z racji lepszego wykonania, dopasowania oraz uszczelnień. Przycisk włączania w fałszywce osłania sztywniejsza guma, która może w dłuższej skali czasu nabrać tendencji do pękania.
Jak zatem widać pomimo pozornej identyczności obu występuje kilka drobnych różnic, których świadomość w chwili zakupu – a najlepiej przed – uchroni nas od poniesienia niepotrzebnych kosztów i nerwów związanych z nie zawsze udanym dochodzeniem swoich racji i próbą odzyskania pieniędzy.

Polecane Artykuły