Czy największa sonda jest najlepsza ?

Będąc poszukiwaczem skarbów pewnie zastanawiasz się jaka cewka będzie najlepsza do twojej wykrywki. Wielu użytkowników zakłada, że im większa cewka tym lepsza. Niestety wielkość nie jest najważniejszym wyznacznikiem.

Kupując dużą cewkę trzeba liczyć się z tym, że waga takiej cewki nie będzie mała, a to przekłada się na komfort pracy. Wybierając się na kilku godzinne przeszukiwanie terenu z dużą cewką, na pewno odczujesz zmęczenie podczas pracy w terenie.

Kolejnym argumentem jest fakt, że im większa cewka tym mniej poręczna. Dużą cewką ciężko się operuje i na pewno trzeba sobie odpuścić miejsca ciasne oraz położone na nierównym terenie. Nie tylko waga ma istotne znaczenie podczas poszukiwań, ale również kształt. 

Istnieje wiele opinii na temat zasięgów cewek okrągłych oraz tego, czy są one większe od zasięgów porównywalnych wielkością cewek eliptycznych. Przychylamy się do opinii, że cewką okrągła może mieć nieznacznie większe zasięgi, ale atutem cewek eliptycznych jest kształt, który umożliwia łatwiejszą eksplorację w mniej dostępnych miejscach. 

Pewnie zastanawiacie się jak wielkość cewki przekłada się na poszukiwanie małych przedmiotów oraz tych większych gabarytów. Zdecydowanie do dużych  „skarbów” polecamy duże cewki, natomiast w przypadku tzw. drobnicy mała cewka będzie precyzyjniejsza i lepiej spisze się na mniejszych głębokościach.

Duża cewka 15"

Duża cewka będzie w stanie zasygnalizować drobiazgi na większych głębokościach, ale należy mieć na uwadze, że niektóre przedmioty może „przeoczyć” i tu może przyjść z pomocą zmiana częstotliwości urządzenia na wyższą.

Ostatnim czynnikiem, o którym chcielibyśmy wspomnieć jest producent cewek. Naszym zdaniem cewki, które znajdują się w zestawach z wykrywaczami jak np Garrett czy Teknetics są trochę słabsze pod względem stabilności i zasięgów niż cewki takich firm jak Detech czy Neoteric (znane pod markami Nel lub Cors).

Z całą pewnością największe rozeznanie do do wyboru cewki będziecie posiadać po przetestowaniu w konkretnych warunkach, ale mamy nadzieję, że powyższa garść informacji pomoże zadecydować od jakiej cewki zacząć.

Polecane Artykuły